Česky Polski Slovensky

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Články > JAK VYBRAT STŘECHU

JAK VYBRAT STŘECHUJako se říká: Vlasy – koruna krásy“, lze i o střeše říci, že je korunou domu a nejen to – i jeho ochranou. Proto je při volbě střechy důležité vzít do úvahy nejen její cenu, ale i estetické hledisko a zejména funkčnost, resp. životnost zvolené střechy.

Jak vybrat střechu

Na začátku máme v podstatě dvě základní možnosti, pro které se rozhodnout – šikmou nebo plochou střechu.

Šikmé střechy

Šikmá střecha je tradičním řešením zastřešení nejrůznějších typů obytných domů. Hlavní výhodou šikmých střech je jejich větší odolnost proti povětrnostním vlivům. Díky svému tvaru je šikmá střecha odolnější vůči nepřízni počasí, neboť její plášť je méně namáhán a proto vydrží delší dobu. Je však nutno počítat s většími finančními náklady spojenými s její realizací. V případě větší plochy střechy však může uživatel získat v podkroví doplňkové obytné prostory.

Ploché střechy

Konstrukce ploché střechy nevyžaduje stavbu krovu, proto je tento typ střechy finančně méně náročný. Výhodou je i menší plocha, kterou při dobré izolaci střechy nedochází k větším únikům tepla a díky tomu se šetří energií určenou na vytápění.

JAKOU KRYTINU NA STŘECHU?

Výběr střešní krytiny je z hlediska jak vzhledu, tak funkčnosti střechy klíčový. Při výběru je třeba znát možnosti domu, jeho základy i to, z čeho jsou vyrobeny obvodové zdi. Podle toho posuzujeme i hmotnost střechy, kterou dům unese.

Pálená a betonová krytina (skládaná krtina).

Zřejmě nejrozšířenější střešní krytinou s dlouholetou tradicí je pálená střešní krytina. Vyrábí se z přírodních materiálů - hlíny, jílu, přísad a vody. Přírodní složení zaručuje barevnou stálost přírodních i povrchově upravovaných tašek. Její největší předností je její odolnost i před extrémními povětrnostními podmínkami. To platí i při nízkých teplotách. Je totiž i mrazuvzdorná, nehořlavá a ohnivzdorná. Výhodou keramických tašek oproti taškám betonovým je i skutečnost, že se díky větší plasticitě materiálu provádějí s tzv. vodním zámkem, který zvyšuje odolnost proti zatečení vody v extrémních povětrnostních podmínkách. Nevýhodou tohoto provedení naopak může být vyšší nárok na přesnost provedení konstrukce střechy. Kromě materiálu tašek je podstatným parametrem vzhledu i životnosti jejich povrchová úprava. U pálených tašek je kvalitativně nejvyšším stupněm povrchové úpravy glazura, která je i cenově nejnáročnější. Střední třídu pak představuje engoba a nejlevnější je přírodní provedení bez povrchové úpravy. Životnost střech s pálenými taškami se podle kvality výrobce a provedení pohybuje až na úrovni 80 až 100 let. Záruka na keramické tašky je asi 30 let i více.

Betonové střešní krytiny se vyrábějí z portlandského cementu, křemičitého písku, vody a pigmentů oxidu železa. Díky těmto materiálům získává střešní krytina potřebné vlastnosti, například únosnost, nasákavost, nehořlavost a rozměrovou stálost. Betonové tašky se především z důvodu barvení opatřují postřikem, který v případě více vrstev nástřiků má vliv i na životnost a na nároky na údržbu. Obecně lze říci, že věkem se barevnost betonových tašek ve srovnáním s pálenými vytrácí, počet použitých nástřiků tento efekt více či méně eliminuje. Výrobci na tento typ střešní krytiny poskytují záruku v průměru 30 let. Její skutečná životnost se pohybuje na úrovni pálené krytiny.

Asfaltové a vláknocementové krytiny (eternitové)

V minulosti hojně rozšířené a používané šindele ze dřeva nebo kamene jsou dnes postupně nahrazovány modernějšími typy krytin na bázi asfaltu. Jejich hlavní předností je nízká hmotnost, dobrá tvarovatelnost a bezhlučnost. Díky tomu se tento typ střešní krytiny používá zejména na členité střechy se sklonem od 10 °. Využívají se i při rekonstrukcích, protože nové šindele se dají ukládat na staré.

Vláknocementová krytina se vyrábí z cementu, buničiny, umělých vláken a přísad. Díky své nízké hmotnosti je vhodná na všechny typy šikmých střech. Mezi její pozitiva patří odolnost proti oděru a dlouhá životnost, která se pohybuje na úrovni 30 let.

Plechová střecha

V současnosti stále oblíbenější pro svou estetickou hodnotu, nižší náklady a snadnou montáž jsou plechové střechy. Tento typ střech představuje efektivní řešení střechy v případě nejen novostaveb, ale i starších obytných domů. Nejčastěji se vyrábějí z oceli, hliníku, mědi nebo titanzinku. Jako velký problém plechové střechy byla tradičně vnímána její hlučnost. Dnes se však plechové krytiny vyrábějí tvarově i materiálově preciznější, takže je tento problém zásadním způsobem eliminován. Velkou výhodou plechových střech je hmotnost, která je v průměru až 8x nižší než u klasických skládaných střešních krytin. Proto se používají nejen na novostavbách, ale i při rekonstrukcích starších domů. Další nikoli nepodstatným přínosem plechových střech je skutečnost, že při správné volbě dodavatele je možné je perfektně barevně sladit s okapovým systémem a tím dosáhnout vysokého estetického účinku. Široký sortiment plechových střech a okapových systémů najdete v naší nabídce plechových krytin.

STŘECHA NENÍ JEN KRYTINA

Už při výpočtu orientačních nákladů mějme na paměti, že například vedle základních tašek budou třeba další montážní prvky, například krajové tašky, odvětrávací tašky nebo hřebenáče. A nejen to, je nutno počítat s větracími komínky a hlavicemi, případně se zábranami proti nepříjemnému sesuvu velkého množství sněhu, pamatovat je třeba i na prosvětlovací či bleskosvodové prvky, střešní fólie těsnicí a samolepicí, větrací pásy proti proniknutí ptáků a hlodavců a mnoho dalších součástí.

Při rekonstrukci pak je třeba důkladně zkontrolovat i stav podstřešního trámoví a přinejmenším ho ošetřit vhodnou chemií proti dřevokaznému hmyzu a plísním. Tesař nebo pokrývač by měl rozhodnout, zda není potřeba vyměnit laťoví, části krovu, nebo krov zpevnit.

SOUČÁSTÍ STŘECHY JE I OKAP!

Správná volba a dobré provedení okapů nám nejen podtrhne vzhled naší střechy. V budoucnosti nám může ušetřit nemalé náklady na údržbu nejen střechy.

Hojně rozšířené a stále možná nejpoužívanější jsou dnes nejobyčejnější okapy z pozinkovaného ocelového plechu. Jejich pořízením sice šetříme náklady na realizaci střechy, musíme ale v budoucnosti počítat s nezbytností nátěru a s vyššími nároky na údržbu, což může toto provedení okapů prodražit. Okapy z pozinkovaného ocelového plechu totiž velice rychle oxidují, šednou a mohou zreznout, a proto se natírají syntetickými nebo vodou ředitelnými barvami. Mají pak životnost 15 až 25 let.

O stupeň výš lze zařadit okapy z titanzinkového plechu. Správně provedené okapy z titanzinkového plechu mají vysokou estetickou hodnotu a velmi dlouhou životnost. Pozor musíme dát na neslučitelnost titanzinkových plechů s některými látkami. Nevyžadují nátěry a přitom vydrží 50 až 70 let.

V poslední době velmi oblíbené a vyhledávané jsou ocelové okapy s plastovou ochrannou vrstvou. Jejich životnost se pohybuje mezi 40 až 50 lety. Výhoda těchto okapů spočívá především v širokém sortimentu barev, který je na trhu k dispozici. Některá špičková provedení představují efektní estetické řešení a jsou skutečnou ozdobou domu. Nabídku okapových systému najdete v sekci klempířských prvků.

Zajímavý estetický prvek představují na objektech klasické měděné okapy. Díky oxidaci mědi tyto okapy získávají v průběhu let typickou patinu a jsou pak líbivým doplňkem střechy a celé budovy. Jejich životnost se pohybuje v rozmezí 50 až 100 let. Větším nebezpečím než čas jsou však v tomto případě zloději.

Při volbě střechy mějte na paměti, že se jedná o investici, která se může vyplatit, ale i významně prodražit. A to nejen při nákupu, ale zejména ve spojitosti s nároky na údržbu během životnosti střechy. Proto lze jen doporučit, abyste dali na radu odborníka, na zkušenosti uživatelů a pečlivě vybírali i dodavatele, který je schopen poskytnout záruku nejen na použité produkty, ale i na práci.

Vždy, pokud je to možné, dejte přednost produktům, které jsou prověřené lety zkušeností, mají potřebná osvědčení a certifikáty. Volte výrobce s tradicí a historií v oboru. Kvalitní ucelený systém od jednoho výrobce dává záruku jistoty, že nedojde k nežádoucím poruchám, které jsou nejčastěji způsobeny náhradami originálních systémových komponentů nebo nesprávnou montáží. V případě komplexního systému řešení střech do sebe komponenty perfektně zapadají. Tím se montáž stává pohodlnou a rychlou. Zvolíte-li střešní systém od kvalitního výrobce, máte jistotu kvality a funkčnosti.

Správná volba střechy vám přinese pohodu a klid po dlouhou dobu jejího užívání.