Česky Polski Slovensky

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Články > KOLIK TEPLA UNIKÁ STŘECHOU

KOLIK TEPLA UNIKÁ STŘECHOUNezateplenou střechou nebo stropem může unikat přibližně 15 % tepla. Především ve starších rodinných domech může být únik tepla značný. Při ročních nákladech na topení ve výši cca 20 tis. Kč (při topení plynem) může činit tepelná ztráta střechou až 3000 Kč/rok. Proto je vždy vhodné uvažovat o zateplení střechy, které lze případně spojit i s rekonstrukcí spojenou s půdní vestavbou.

Pokud se rozhodnete pro zateplení střechy, máte možnost si vybrat z rozsáhlé nabídky tepelných izolací pro střešní konstrukce. Nejčastěji používanými jsou minerální vlna, polystyren a v poslední době stále více PIR/PUR izolace. Základním předpokladem pro správné zateplení je vždy správné určení tloušťky izolace.

Dle složení pláště střechy bychom měli pod krytinou a bedněním či latěmi mít umístěnou hydroizolaci, která zabrání pronikání vody při porušení některé šablony či tašky. Dále následují vzduchová mezera a difúzní fólie, která umožní kondenzované vlhkosti odvětrat střešní skladbu, ale nepropustí ji zpět do interiéru. Následuje umístění izolace, pro zabránění pronikání vzdušné vlhkosti z interiéru následuje parotěsná zábrana. Dbáme především na dokonalé utěsnění spojů. Poslední vrstvu - povrch v interiéru pak tvoří sádrokarton, palubky, resp. jiný povrch.