Česky Polski Slovensky

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Články > STŘEŠNÍ SYSTÉM V HLAVNÍ ROLI PŘI SBĚRU DEŠŤOVÉ VODY

STŘEŠNÍ SYSTÉM V HLAVNÍ ROLI PŘI SBĚRU DEŠŤOVÉ VODYSucho, které se stává trendem posledních let trápí snad všechny obyvatele rodinných domů nebo chalup se zahrádkou. Sběr dešťové vody tak začíná být čím dál oblíbenější, ale i nutnější záležitostí.

K zadržení co možná největšího množství dešťové vody do nádob a kontejnerů je potřeba mít vybudovaný záchytný systém. Kvalitu získané vody ovlivňuje v první řadě už samotná střecha. Po plechové střešní krytině, pálených či betonových taškách stéká nejčistší, naproti tomu asfaltová a zvětralá eternitová střešní krytina je pro zachycení a následné využití nevhodná.

chrlič s klapkou

K odvodnění střešního pláště slouží okapový systém, jehož základ tvoří žlaby, háky na žlaby, svody, objímky svodu, kotlíky a kolena. Významnou roli v čistotě zachycené vody hrají lapače listí a nečistot, které je možné umístit přímo do okapů ve formě ochranné mřížky či jako ochranný košík vkládaný do kotlíku. Ke kontaminaci vody může docházet i při použití měděného okapového systému a proto je dobré se jeho využití v tomto případě vyvarovat. Protékající vodu ze svodu odvedou do sudu či nádrže chrliče dešťové vody, instalované v jeho spodní části. Levnější varianty mají ručně ovládanou klapku. Hadicové chrliče jsou se sudem propojeny pomocí hadice. Jakmile hladina vody dosáhne maximální výšky, odtéká voda svodovou trubkou do kanalizace. V zimním období se hadicová přípojka nahradí zátkou a všechna dešťová voda odtéká svodem.

Ohledně umístění sudů, volíme nejčastěji stinné místo, kde je odpar i v teplých dnech velmi malý. Zásadní je, aby sudy byly řádně zakryté, případně na nich byla v deštivém období síť, která zabrání ptactvu v nežádoucím pádu do vody. Dalšími typy záchytných zařízení jsou velkoobjemové nádrže a podzemní nádrž na dešťovou vodu.

K zachycení co možná největšího množství dešťové vody je na místě svádět do nádob nejen ze střechy rodinného domu či chalupy, ale i z altánu či skleníku.

Po zimním období je nutné okapy prohlédnout, ověřit zda je sníh či mráz nepoškodil a zajistit jejich průchodnost. První přívalový déšť Vás pak nepřekvapí a nenapáchá ještě větší škody. Jednoduché pozinkované okapy se doporučuje jednou za tři roky přetřít barvou, čímž zabráníme korozi.

zahrada

Dešťová voda je velmi důležitým artiklem, zejména v posledních létech. Využijeme ji nejen jako pravidelnou zálivku pro vegetaci na zahradě, ale také při mytí automobilu, stavebních pracích, splachování, praní či úklidu.

Používáním dešťové vody můžete ušetřit několik stovek, ne-li tisíce korun. Navíc maximálním využitím šetříte pitnou vodu potažmo životní prostředí a to v dlouhodobém výhledu rozhodně stojí za to.